Domáca plastelína a radosť z nových formičiek

Máločo urobí deťom takú radosť, ako nové, neopozerané hračky. Najmä také, ktoré im umožnia tvoriť, hrať sa a prejaviť svoj talent. Deti sú skvelé v tom, že na hranie nepotrebujú novú bábiku, plyšáka či lego. U nás spravil oveľa väčšiu radosť kúsok plastelíny, sada vykrajovačiek a valček na cesto, s ktorým môžu malé kuchárky piecť koláčiky presne ako mamička.

 

Namiesto klasickej plastelíny si doma za pár centov pripravujeme domácu. Stačí na to múka a trocha vody, ktoré vymiesim spolu s deťmi do hladkého cesta. Miesenie cesta je podľa mňa najlepším tréningom na jemnú detskú motoriku, a po náročnom týždni v škole a škôlke zároveň dobré odreagovanie od skorého vstávania, pevného režimu a večerného ukladania hračiek (áno, aj deti neznášajú stereotypné domáce práce).

 

Ak chcete mať domácu plastelínu vo veselších farbách, môžete použiť faby na pečenie, ktoré sú zdravotne nezávadné. Plastelína sa dá samozrejme aj kúpiť, ale výhodou tej domácej je, že svojich malkáčov učíme vynájsť sa a použiť všetko, čo májú poruke.

 

Našu domácu plastelínu po hre nevyhadzujeme. Odkladáme ju do plastovej krabičky a skladujeme v chladničke, aby ostala pružná a mäkká, presne ako tá z obchodu. Okrem tvarovania panáčikov a pečenia koláčikov milujú naše slečny vaľkanie cesta. Na to im dobre poslúžil krásny drevený valček z Montemamy, ako stvorený do detskej rúčky.

 

Vaľkanie domácej plastelíny, ktorá pripomína cesto.   Vaľkanie plastelíny   Vaľkanie plastelíny

 

Druhou najobľúbenejšou aktivitou sa stali vykrajovačky v tvare čísel, písmenok a tvarov. Čísla máme radi, deti neustále omieľajú rátanie do desať, a to nielen po slovensky,ale aj v angličtine. Takže pri vykrajovaní rozhodne nevládlo nebeské ticho. Obe mladé dámy sa prekrykovali svojimi objavmi: „Päť, maminka, päť!“ alebo „Jeden, dva, tri!“ Takže sadnúť si s knihou a šálkou kávy je, zdá sa, vylúčené. Ak máte doma predškoláka, ktorému chcete pomôcť zvládnuť základy rátania, odporúčam spojiť takýmto spôsobom hru s učením.

 

Na vykrajovanie môžeme použiť rôzne tvary.   Skvelý spôsob, ako sa oboznámiť so základnými číslami.    Rôzne tvary formičiek na vykrajovanie

 

Mne ako mame urobila najväčšiu radosť sada písmen, pretože zvádnutie prvých slov s deťmi je niečo, na čo sa už dlhší čas odhodlávam. Zatiaľ sme len na začiatku. Dievčatám som ukázala samohlásky, ktoré do omrzenia (seba samej) opakujem, a oni sa občas pridajú. Ale verím, že v ďalšom kroku poskladáme z vykrajovačiek slovo mama. A ktovie, možno do tohtoročného Dňa matiek povykrajujú z plastelíny aj svoje mená.

 

Písmená a čísla   Môžete si vyskladať ľubovoľné slovo. :)   Vykrajovanie

 

Okrem čítania a písania rozvíjame v domácom prostredí prostredníctvom vykrajovačiek základy geometrie. To znamená, že ja ako mama vykrajujem trojuholníky, štvorce a kolieska, ktoré pyšne ukazujem deťom. Zatiaľ čo ony sa bijú o vykrajovačku v tvare hviezdičky. Ženský kolektív, čo si budeme hovoriť.

 

Okrem hviezdičkovej vykrajovačky majú u nás veľký úspech aj nožnice na plastelínu. Staršia slečna pozná strihanie zo škôlky, takže usilovne skúša vystrihnúť kosoštvrorec, alebo niektoré z písmeniek, ktoré poctivo povtláčala do plastelíny. Záver hry sprevádza neúspešný pokus ostrihať bábiky (našťastie sú nožnice plastové), sprevádzaný nesúhlasným krikom mladšej sestry.

 

Formy na vykrajovanie, nožnice a valček   Nožnice na strihanie plastelíny   Strihanie plastelíny

 

Za pomôcky z montemamy som veľmi vďačná. Vykrajovačky sú mäkké, pružné, majú výbornú kvalitu a veselé farby. Valček aj nožnice nám priniesli veľa radosti, nabudúce by som ich však rozhodne objednala dvojmo. Deti trávia „pečením“ koláčikov v tvare čísel, písmeniek a geometrických tvarov každý večer, a pri hre ma už vôbec nepotrebujú. Iba vtedy, keď treba riešiť spor o hviezdičkovú vykrajovačku. Otázkou zostáva, čo mám ako mama robiť s tou hodinou času navyše?

 

Autorka: Marcela Beňová

Podobné články