Aktivity, ktoré túto jeseň musíte stihnúť

Aj keď počasie na to rozhodne ešte nevyzerá, jeseň je už tu. Čoskoro sa zeleň sfarbí do žlta, červena a škoricova a my si budeme opäť bez výčitiek svedomia užívať nohy pod dekou, teplý čaj a dobrú knihu. My dospelí. Pretože deti majú o trávení voľného času rozhodne úplne inú predstavu.

 

Aktivity, ktoré túto jeseň musíte stihnúť

Tešia sa na pobehovanie medzi opadaným lístím, zbieranie gaštanov a nedeľný futbal v parku.

My rodičia máme teda za úlohu vymyslieť dostatok programu na veľa jesenných víkendov, popoludní a zopár štátnych sviatkov, ktoré nás čakajú. Možno vám pri tom pomôže aj zopár našich inšpirácií, ktoré budú baviť vás aj deti.

ŠarkaniádaKaždý rok sa na púšťanie šarkanov chystáte a nikdy ho nestihnete? Veľké chyba! Táto zábava vám vydrží na veľa popoludní. Či už sa vyberiete na najbližší kopec ako rodina, alebo pošlete ochotného manžela a vy zatiaľ vyluxujete celý byt a stihnete aj kávu, decká sa vyšantia a môžu si vyskúšať svoje zručnosti. Šarkana si môžete vyrobiť aj doma, bude vám skrášľovať detskú izbu a ratolesti potrénujú jemnú motoriku, alebo si kúpte nejakého v obchode.

Gaštany všade, kam sa pozriete

Aká by to bola jeseň školopovinného žiaka bez zbierania gaštanov? Sú toho plné tašky, pýtajú sa na to v škôlke, škole aj na výtvarnom krúžku. S gaštanmi môžu pracovať aj tí najmenší a potrápiť si trochu pršteky. Ak máte tvorivú náladu a pred sebou upršané sobotné popoludnie, vyskúšajte spolu s deťmi pomocou špajdlí a nazbieraných gaštanov vytvoriť napríklad domácu zoologickú záhradu.

Jesenná výstavka

Deväť či desaťročné slečny už hrou s gaštanmi zabavíte len ťažko. Avšak jesennú atmosféru si môžete vychutnať aj tak. Popýtajte od dobrých susediek či babky z dediny ozdobnú zeleninu, malé tekvičky, jabĺčka, makovice a zopár sušených kvetov či bylín a nechajte prejaviť sa svoju malú dizajnérku. Budete prekvapení, akú krásnu výzdobu vám na okne s niekoľkými jesennými ozdobami dokáže vytvoriť.

Jednoduché jesenné dekorácie

Tvorivé deti treba zamestnať. Ak už máte zopár jesenných drobností doma, nechajte deti vymyslieť si vlastnú výzdobu. Dekorácie nemusia byť vôbec zložité. Vystrihnite napríklad kruh z papiera, ktorý nahradí klasický venček z polystyrénu. Deti ho môžu oblepiť lístím, orechovými škrupinami či pridať vlastný nápad.
Úplne jednoduchý návod nájdete aj tu (v angličtine).

Alebo si doneste z prechádzky zopár konárov, ktoré malý nadšenci ozdobia v jesennom tóne. Žiadny z dekorácií nemusí vyzerať dokonale, hlavné je, že deťom urobí ich výroba radosť.

sarkan   Aktivity, ktoré túto jeseň musíte stihnúť   Aktivity, ktoré túto jeseň musíte stihnúť

Odtlačky listov

Ďalšia takmer zabudnutá aktivita, ktorú sme ako deti milovali. Postačia vám na to vodové farby a lístie, ktoré nazbierate po ceste domov. Namiesto bežných papierov použite výkresy a stôl pre istotu ochráňte obrusom. Deti sa síce ušpinia, ale to nadšenie a zanietenie, ktoré ich bude držať aspoň hodinu nad prácou na vlastnom diele, stojí za to.

Obkresľovanie

Obľúbená výtvarná technika, ktorá nevyžaduje zvláštne výtvarné nadanie. Nazbierajte listy rôznych druhov a veľkostí. Položte ich medzi dva tenšie papiere, aby sa nešmýkali. Potom stačí vziať do ruky ceruzku alebo pastelku a začať tieňovať jemné ryhy a detaily listu. Ak máte doma školopovinných milovníkov prírody, môžete im práve takto ukázať, aké rôznorodé listy si z parku priniesli.

Jesenný herbár

Milovníci prírody si práve na jeseň prídu na svoje. Krásne listy, suché byľky kvetov a rastlín či rôzne plody napríklad lieskovca, ktoré nazbiera spoločne s rodičmi, sú ideálne na založenie herbára.
Úplne na to postačí bežný školský zošit a encyklopédia z knižnice, kde si o rastlinke môže prečítať viac. Zabudnuté umenie poznať prírodu je jedna z vecí, ktoré dnešným deťom chýbajú najviac. Aj vďaka herbáru sa naučia lepšie triediť informácie, stanú sa všímavejší a ich cit k životnému prostrediu neskončí pri triedení tetrapakov.

Práca na záhrade

Aj Miro Jaroš v jednej zo svojich pesničiek pre deti spieva: celý deň sa nedá iba hrať. Ak máte doma záhradu, zapojte deti každého veku do spoločnej pomoci a jesenného upratovania.
Zbieranie orechov, jabĺk, hrabanie lístia, uskladňovanie koreňovej zeleniny – všetky tieto veci zvládne už aj malý predškolák. Samozrejme, práce v domácností netešia všetky deti. Ale učiť sa pracovať na spoločnom „projekte“, stráviť spolu čas a večer si za odmenu pozrieť rozprávku a dať si dobrý koláč, to už je iná vec.

Jeseň v kuchyni

Aj vďaka slnečnému letu máme momentálne bohatú úrodu, z ktorej sa najviac môžeme tešiť práve v zime. Tekvice, slivky, mrkva, petržlen, zemiaky – to všetko sú potraviny, ktoré bude servírovať najbližší mesiac na stôl oveľa častejšie. Ak máte doma školákov, je najvyšší čas venovať im nedeľné dopoludnie a naučiť ich pripraviť zopár jednoduchých receptov zo sezónnych plodín.

Varenie má pre deti obrovský význam. Nielen že sa naučia rozoznávať sezónne ovocia a zeleninu inak, než podľa zliav v supermarkete. Aj samotná príprava jedla, čistenie a krájanie zeleniny, miesenie cesta či mletie orechov, pomáha rozvíjať detské zručnosti, myslenie a tvorivosť. A mamy majú jedinečnú šancu odovzdať potomkovi vzácny rodinný recept na jablkovú štrúdľu či svoj zaručený postup na mrkvovú polievku.Marcela Beňová

Podobné články